خرید مبل با قیمت مناسب

مبل در خانه‌های امروزی یکی از ضروری‌ترین و اصلی‌ترین وسایل به حساب آمده و بدون آن خانه تقریبا ناقص به نظر می‌رسد. مبلمان نقش اساسی در تعیین سبک دکوراسیون هر منزلی ایفا می‌کند و به همین دلیل نیز در لیست جهیزیه عروس یا هنگام تغییر دکوراسیون خرید مبل جزء اولین گزینه‌ها در لیست وسایل ضروری به حساب می‌آید.

اما با توجه به نقش مهم مبلمان در خانه، چه از نظر زیبایی و دکوراسیون و چه از نظر راحتی، بایستی هنگام خرید مبل اطلاعات اولیه‌ای درباره انواع مدل‌ها و سبک‌های آن داشت تا بتوان خریدی آگاهانه انجام داد. اولین نکته در رابطه خرید مبلمان توجه به سبک و نوع مبلمان است. در یک دسته بندی کلی در مبلمان ایران می‌توان همه مدل های مبل را در سه دسته بندی کلی قرار داد: راحتی، کلاسیک یا همان نیمه استیل و سلطنتی یا همان استیل.

مبل راحتی

مبل‌های راحتی جزء معمول‌ترین مبلمانی هستند که هم در ایران و هم در کشورهای خارجی، چه کشورهای همسایه مانند ترکیه و آذربایجان و چه در کشورهای اروپایی و آمریکایی، طرفداران خود را دارند. علت این امر را بایستی در اسم این نوع مبلمان پیدا کرد؛ یعنی راحتی. راحت بودن این مبلمان اولین دلیلی است که افراد را ترغیب به خرید این نوع مبلمان می‌کند. چرا که یکی از اصلی‌ترین وظایف مبلمان ایجاد محیطی برای استراحت و آرامش است و این امر با راحت بودن مبل امکان پذیر است که مبلمان راحتی به خوبی از عهده آن برمی‌آیند. دلیل بعدی برای استقبال از مبل راحتی تنوع آن‌ها در طرح و رنگ است. مبلمان راحتی را می‌توان در انواع مختلف رنگ ها و مدل‌ها تولید کرد و به همین دلیل نیز این نوع مبلمان می‌توانند پاسخگوی سلیقه‌‌های مختلفی باشند. از طرفی نیز مدل های مبل راحتی برای بسیاری از سبک‌های دکوراسیون نظیر سبک مدرن، اسکاندیناوی، مینیمال و... مناسب هستند و افرادی که سبک دکور منزلشان یکی از این سبک‌هاست، مبلمان راحتی اولین گزینه‌شان در انتخاب مبل است.

مبل سلطنتی یا همان مبل استیل

مبل‌های استیل را می‌توان در نقطه مقابل مبل‌های راحتی قرار داد. چرا که هرچه مبلمان راحتی ساده هستند، مبلمان استیل از سادگی دور بوده و کاملا تجملاتی و پر نقش و نگار هستند. این نوع مبلمان را می‌توان نشانی از هنر اصیل ایرانی دانست که با منبت کاری های ظریف روی مبلمان، جلوه‌ای باشکوه و خاص به هر خانه‌ای که در آن قرار بگیرند می‌دهند. مبلمان سلطنتی نسبت به مبل‌های راحتی از تنوع کمتری برخوردار بوده و بیشتر در ایران و کشورهای همسایه نظیر ترکیه و عراق و آذربایجان طرفدار دارد. چرا که مبل های سلطنتی برای سبک دکوراسیون سنتی ایرانی و سبک‌های کلاسیک مناسب است و این سبک‌ها در کشورهای ذکر شده طرفداران بسیاری دارند.

یکی از اشتباهات رایج در مورد مبل استیل در رابطه با نام این مدل مبلمان است. چرا که برخی از افراد با شنیدن نام آن فکر می‌کنند که مبلمان استیل از استیل یا فلز ساخته شده‌اند که این امر کاملا اشتباه است. چرا که به خاطر زیبایی، جلوه و خوش استایل بودن این سبک مبلمان است که آن را با این نام یعنی استیل (برگرفته از کلمه انگلیسی style)  می‌خوانند. علت نامگذاری آن به مبل سلطنتی نیز کاملا مشخص بوده و به دلیل باشکوه و اشرافی بودن این مدل مبل، آن را با این نام می‌شناسند.

مبل کلاسیک

مبلمان کلاسیک را می‌توان تعادلی بین دو سبک راحتی و سلطنتی دانست. چرا که این نوع مبلمان راحتی خود را از مبل‌های راحتی و شکوه و ظرافت خود را از مبلمان سلطنتی به ارث برده‌اند. مبل مدل کلاسیک شاید به اندازه مبلمان راحتی راحت نباشد، اما راحتی آن از مبلمان سلطنتی بیشتر است و از طرفی نیز نقش و نگار و ریزه کاری های آن از مبلمان استیل کمتر است و به همین دلیل نیز با نام مبل نیمه استیل (یا شاید نیمه سلطنتی) نیز شناخته می‌شود. اشتباه رایج درمود مبلمان سبک کلاسیک نیز دوباره در رابطه با نام این نوع مبل‌ها است. با شنیدن واژه کلاسیک بسیاری فکر می‌کنند که این سبک مبلمان یکی از سبک‌های قدیمی مبل است و برای خانه‌های امروزی مناسب نیست؛ اما این تفکر اشتباه بوده و به هیچ وجه این گونه نیست.

مبل